Biblioteka zdrowia

Najnowsze artykuły

Jak przebiega rozwój narządu ruchu u dziecka?

Profilaktyka zdrowia stanowi najważniejszy element w dbaniu o prawidłowy rozwój dziecka. Pozwala wykluczyć nieprawidłowości oraz zapobiega chorobom i urazom. Mając na względzie prawidłową profilaktykę rozwoju aparatu ruchu u dzieci w poszczególnych grupach wiekowych należy pamiętać, że podlega on ciągłym zmianom, dlatego znajomość norm fizjologicznych i regularnie przeprowadzane badania profilaktyczne dają możliwość szybkiego wykrycia problemu w rozwoju psychomotorycznym dziecka, i tym samym wdrożenia odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego.

czytaj całość »

Zapalenie ścięgna Achillesa

Degeneracja ścięgna Achillesa (tendinopatia ścięgna Achillesa), czyli potocznie, „zapalenie ścięgna Achillesa”, dotyczy części środkowej (pomiędzy guzem kości piętowej a mięśniami łydki).

Wynika z nakładających się mikrourazów o różnym podłożu:

czytaj całość »

Bolące pięty młodego sportowca

Ból w okolicach pięt oraz łydek to jeden z częstszych problemów, sygnalizowanych przez młodych sportowców. Wśród zgłaszających dominują osoby w wieku od 7 do 15 lat. W tym miejscu mała przerwa i bardzo ważny sygnał !!! Nie należy bagatelizować żadnych informacji bólowych zgłaszanych przez dziecko. Dolegliwości mogą być sygnałem...

czytaj całość »